- BAREVNÉ FILTRY -

Barevné filtry jsou nedílnou součástí slunečních, sportovních i dioptrických brýlí. Nejčastěji se setkáváme s tmavými slunečními filtry. Brýlové čočky mohou být opatřeny různou kombinací barev, ochranných filtrů, filtrů zlepšujících vidění, či povrchovými úpravami, jako jsou antireflex, tvrzení či zrcadlová úprava.

SPRÁVNĚ ZVOLENÝ FILTR VÁM POMÁHÁ KAŽDÝ DEN

OBECNÉ INFORMACE O OCHRANNÝCH A BAREVNÝCH FILTRECH

V první řadě je nutné zmínit, že intenzita zabarvení filtru neurčuje jak kvalitní či výkonný UV filtr je. Mnoho lidí se domnívá, že čím více je sluneční filtr tmavý, tím více chrání oči proti UV záření. I čirá brýlová čočka opatřená UV filtrem poskytuje perfektní UV ochranu. Zde je dobré začít oddělovat zabarvení brýlových čoček a ochranné či doplňkové filtry a povrchové úpravy. Zabarvení brýlových čoček reguluje prostupnost množství světla skrz brýle. Ve velmi slunných podmínkách snižuje propustnost světla a tím i případné oslnění očí intenzivním světlem. Naopak správně zvolený filtr v zhoršených světelných podmínkách vám může propustnost světla zvýsit, tak aby jste lépe viděli. Obecně lze říci, že barevné filtry zlepšují komfort vidění a zajišťují klidné podmínky pro oči.

KTERÝ FILTR JE TEN SPRÁVNÝ

Pro správný výběr barvy filtru, je nutné brát v úvahu, v jakých světelných podmínkách budete brýle používat. Obecně platí čím více světla tím tmavší filtry a opačně. Dále lze volit barevné filtry i podle prostředí ve kterém se pohybujete, nebo jakou činnost provozujete. Jiná barva filtru je vhodná na golf za slunných podmínek a jiná na jízdu na lyžích v mlze. Spektrum barev pro použití u slunečních, sportovních či dioptrických brýlí je velmi pestré. Celou paletu barev pro konkrétní použití nám ještě rozšiřují dodatkové úpravy. Ve výsledku je mnoho variant a proto doporučujeme před výběrem správného filtr odbornou konzultaci.

Slunečno

Do slunných podmínek jsou vhodné tmavé filtry kategorie 3, což je nejčastější provedení běžných slunečních brýlí. Obvykle se jedná tmavý šedý, hnědý nebo šedozelený filtr.

Polojasno

V případě, že je slunce zakryto mraky, proniká méně světla a tudíž není nutné používat natolik tmavý filtr. V tomto případě vám dostatečně poslouží filtry kategorie 2-3.

Zataženo

Pokud je dlouhodobě zataženo a je nízká intenzita slunečního světla, není vhodné používat tmavé filtry, ale je lepší zvolit mírně zabarvený nebo dokonce kontrastní (rozjasňující) filtr.

Šero

Za šera je velice málo světla a tmavé filtry působí obtíže s viděním. Je nutné volit mírně zabarvené filtry nebo úplně čirý filtr.

Tma

Ve tmě používejte pouze čiré filtry, neboť jakékoli zabarvení čoček ještě více snižuje propustnost světla a i mírně zabarvený nebo konstrastní filtr může působit zhoršené vidění.

DODATKOVÉ FILTRY K BAREVNÝM FILTRŮM

LCD a LED počítačové a televizní obrazovky, chtyré telefony, GPS zařízení a tablety vyzařují modré světlo. Přestože modré světlo samo o sobě je přírodním jevem - je součástí denního světla a pomáhá nám zůstat vzhůru - jeho nadměrné množství může mít nežádoucí účinky a způsobit pocit napětí v očích, jejich únavu a dokonce nespavost. Hoya Blue Control neutralizuje modré světlo, které vyzařují obrazovky digitálních zařízení a přispívá tak k omezení únavy očí a stížností na pocit napětí v nich a dokonce nespavosti. Při každodením používání digitálních zařízení udržuje oči v lepší kondici, přičemž nabízí pohodlnější vidění a zlepšuje kontrast obrazu. Celý článek...

UV filtr

UV záření je škodlivé, proto je nutné při intenzivním slunečním světle oči proti tomuto záření chránit. Nejčastěji se setkáváme s označením UV 400. Tento pojem nám udává do jaké maximální vlnové délky filtr v brýlích pohlcuje škodlivé UV záření. V případě UV 400 to znamená, pohlcuje záření až do 400 nm, což je dostatečné pro maximální ochranu očí. Okolo 360 nm přechází UV záření v modré světlo, které již oko nepoškozuje. Všechny brýle, které máme v nabídce, mají kvalitní UV filtr.

Polarizační filtr

Polarizační filtr je dodatkovou úpravou brýlových čoček, která eliminuje průchod odraženého světla skrze brýlovou čočku. Většina velkých lesklých ploch (vodní hladina, sníh, písečné pláže, silnice po dešti...) odráží sluneční paprsky stejně jako zrcadlo. Tyto odražené paprsky jsou dalším zdrojem oslnění pro oči. Díky polarizačnímu filtr jsou tyto odlesky blokovány a nedochází tak k nadměrnému oslnění.

KATEGORIE FILTRŮ

Níže najdete přehled kategorií filtrů. U kategorie 4 je nutné zmínit, že se využívá pouze pro vysokohorskou turistiku. Řízení vozidla s filtrem kategorie 4 je zakázáno. Filtr kategorie 4 propouští příliš málo světla, což výrazně ovlivňuje vnímání barev (např. na semaforech), výrazně snižuje kontrastní citlivost a může dojít k přehlédnutí nebezpečné situace.

Kategorie Intenzita zabarvení (%) Barva filtru Použití
0 0-20 Čirá nebo velmi slabé zabarvení Šero / Tma
1 20-57 Rozjasňující filtry, mírné tónování (obvykle žlutá, oranžová, růžová atd.) Šero / Mlha
2 57-82 Mírně tmavé filtry Slunečno / Polojasno
3 82-92 Tmavé fitlry Slunečno
4 nad 92 Velmi tmavé filtry Extrémní slunce

Hnědá barva - kat. 3

Nejčastěji používané tmavé barvy pro sluneční brýle.

šedá barva - kat. 3

Nejčastěji používané tmavé barvy pro sluneční brýle.

G15 barva - kat. 3

Nejčastěji používané tmavé barvy pro sluneční brýle.

DOPORUČTE STRÁNKU SVÝM ZNÁMÝMINFORMACE

Na našem eshopu si můžete prohlédnout zboží, které máme k dostání u nás v optice, nebo je možné objednat zboží, které jsme měli v nabídce a již je prodané.
Najdete nás také na Facebooku, kde zveřejňujeme nové informace a vystavujeme nové brýle. Přidejte si nás do přátel a buďte stále informování o dění v optice.
Přijímáme zaměstnanecké benefity: Flexi Pass, Dárkový Pass, Vital Pass, Unišek, Unišek+, Ticket Benefits Card, Ticket Dárkový, Ticket Medica, Ticket Multi, Benefit Plus
Chcete-li dostávat aktuální nabídky formou emailu, můžete se přihlásit k odběru novinek.

map_marker

Na Chrupavce 422
250 65 Líbeznice
722 934 685